Pracovné odev pre zateplené

Redukcia hmotnosti a pohľad na vlastné telo

Jedným z predpokladov úspešnej liečby obezity a celkovej redukcie hmotnosti je kladný pohľad na  svoje telo,  porozumenie jeho potrebám a celkový vzťah k nemu. Súčasné výskumy ukazujú, že pozitívny vzťah k telu podporuje redukciu hmotnosti a celý proces robí podstatne príjemnejším, pomáha lepšie udržiavať motiváciu a dosiahnuté výsledky. Jednoduchým skríningom vieme zistiť,  nakoľko je nám pohľad na naše telo príjemný alebo nepríjemný, napr. ako vnímam pohľad na seba v zrkadle, a či sa pohodlne cítim medzi ľuďmi, alebo sa im snažím, kvôli tomu ako vyzerám, vyhýbať.

Čo je to naša predstava o tele? 

Predstava o našom tele nie je iba to, ako vyzeráme, ale aj to, čo si o svojom tele myslíme, aké pocity máme v súvislosti s ním, ako sa venujeme svojmu telu, nakoľko mu rozumieme a vieme rozoznávať podnety, ktoré nám vysiela. Predstava o tele vôbec nemusí odrážať to, ako človek v skutočnosti vyzerá, v priebehu života sa môže meniť a upravovať v závislosti od toho, čo sa s ním momentálne odohráva, a akou sociálnou skúsenosťou človek prešiel alebo prechádza.

Môže sa predstava o svojom tele meniť? 

Predstava súvisí s pohľadom, ktorý si na svoje telo vytvárame, a ktorý sa formuje od detstva a pokračuje v priebehu celého života. Deti už od narodenia majú dobrý vzťah k svojmu telu, rady ho poznávajú, ich pozornosť je upriamená skúmať a objavovať jeho funkčnosť. Až postupom času sa môžu objavovať negatívne skúsenosti, buď kvôli rôznym ochoreniam alebo ako spätná väzba od iných ľudí, ktorí napr. hodnotia jeho vzhľad. K nespokojnosti s výzorom môže prispievať aj súčasná doba, ktorá na jednej strane naše telo rozmaznáva, a na druhej strane je naň veľmi kritická.

Môžem byť nespokojný so svojím výzorom?

Pre človeka je dôležité to, ako vyzerá a do istej miery je aj normálne, že môže byť mierne nespokojný s výzorom a chce na sebe niečo zmeniť. Problém nastáva vtedy, keď táto nespokojnosť začína spôsobovať diskomfort až taký, že dotyčný má utkvelú predstavu (niekedy až patologickú ako pri dysmorfofóbii), a obmedzuje tak pozitívne skúsenosti s telom, ktoré máme alebo môžeme mať. Ako dôsledok takej nespokojnosti môže byť zníženie nálady a sebahodnotenia, vyhýbavé správanie až celková rezignácia starať sa o telo, čo pri redukcii hmotnosti môže mať negatívny vplyv na celý proces. 

Ako zistime, že to nie je ok?

To, čo nás trápi alebo s čím nie sme veľmi spokojní, má tendenciu podnecovať v nás vyhýbavé správanie. Môže sa to prejavovať tak, že starostlivosť o telo sa môže dostávať do úzadia, človek začne zabúdať, nestíhať, úmyselne vynechávať cvičenie, prípravu zdravého jedla. Začne pochybovať o tom, či sa to vôbec dá, a že sa jeho výzor môže zmeniť, čo sa odzrkadlí na motivácii a odhodlaní zotrvať ďalej. Tým, komu sa podarí schudnúť, môže hroziť efekt chudého obézneho, kedy sa zmení telo, ale nie pohľad na naň. Človek sa bude cítiť istejšie, keď sa mu vráti naspäť pôvodná hmotnosť. 

Aké praktické kroky potrebujeme na zmenu nášho pohľadu na vlastné telo?

Potrebujeme:

  • obmedziť všetko, čo sýti negatívny pohľad a skúsenosť s telom napr. sociálne siete, ktoré podporujú kritický pohľad na telo a na výzor človeka, rozhovory o diétach, o tom ako vyzerám alebo vyzerajú iní ľudia. Najlepšie to spraviť tak, že sa nebudem pripájať k rozhovorom na túto tému, alebo upozorniť, že sa tým nechceme zaoberať
  • začať postupne znižovať rozdiel medzi ideálnou a reálnou predstavou o svojom výzore, a to napr. tak, že nebudeme upravovať fotografie alebo hľadať pri fotení štíhlejší záber. Prijať svoje telo také aké je, pomôže lepšie prežívať pozitívnu skúsenosť s ním.
  • minimalizovať kontrolu tela a jeho hmotnosť a obvod pásu, pri redukcii hmotnosti sa to odporúča robiť raz týždenne
  • presunúť pozornosť z problémových častí tela a hmotnosti na iné jeho funkčné stránky a možnosti. Naše telo je pre nás prameňom rôznych užitočných skúseností, pomáha nám zvládať ochorenia, je zdrojom príjemných pocitov z pohybu, behu, tanca, plávania, vníma príjemné vône, zvuky a chute
  • k lepšej skúsenosti so svojím telom prispievajú cvičenia, relaxácie, masáže, kontakt s prírodou, aktívne vzťahy s ľuďmi 
  • nemenej dôležitou je aj starostlivosť o celkový výzor, farebnosť oblečenia, účes, iné doplnky. 
  • k zlepšeniu pohľadu na svoje telo pomáha správne zabezpečenie základných potrieb: pravidelná a zdravá strava, plnohodnotný spánok, pohodlné oblečenie, príjemná fyzická aktivita a starostlivosť o zdravie. 

Pri chudnutí máme pamätať, že:

  • Nechudneme kvôli hmotnosti, chudneme kvôli telu! 
  • Mať pozitívny vzťah k svojmu telu znamená, aktívne sa mu venovať. 
  • Zamerať pozornosť na  pozitívne skúsenosti a zážitky, vedieť eliminovať prípadné negatívne skúsenosti. 
  • Niekedy stačí zmeniť vzťah k svojmu telu a redukcia hmotnosti pôjde podstatne ľahšie. Ako hovorí Ch. Palahniuk: Keď chceš vyzerať pekne, musíš sa najskôr začať tak cítiť, a to docielime vtedy, keď začneme mať radi svoje telo a začneme sa mu aktívne venovať.   
  • Pokiaľ zmena vzťahu k telu môže byť problematická, je potrebné vyhľadať odbornú psychoterapeutickú pomoc. Vhodnou môže byť naratívna psychoterapia, ktorá podporuje pozitívnu skúsenosť človeka a posilňuje jeho identitu.

    A. Nikulin